Νέα νίκη για τη ΓΕΚ.

Μία άνετη νίκη πέτυχε η ΓΕΚ επικρατώντας με σκορ 48-73 επί του ΑΣ Ιωάννη Καποδίστρια.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο και η ΓΕΚ βρέθηκε να προηγείται με τέσσερις πόντους διαφορά (16-20). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΓΕΚ έδειξε μεγάλη σιγουριά στην επίθεση και με πρωταγωνιστές τους Τσουκιά και Περούλη κατάφερε να πετύχει 28 πόντους και να δεχτεί μόλις 14 και έτσι στην ανάπαυλα βρέθηκε να προηγείται με σκορ 30-48. Στο γ΄ δεκάλεπτο η ΓΕΚ μπήκε "μουδιασμένα" στα πρώτα λεπτά, δεν σκόραρε στα πρώτα 4.5 λεπτά και ο ΑΣ Ιωάννης Καποδίστριας στο διάστημα αυτό μείωσε ελαφρώς τη διαφορά. 4 λεπτά και 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά, λόγω προβλήματος με το ρολόι του γηπέδου. Εν τέλει με επιμέρους σκορ 9-10, η ΓΕΚ αύξησε κατά ένα πόντο τη διαφορά (+19) και επί της ουσίας "σφράγισε" τη νίκη. Το δ΄ δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και εν τέλει η ΓΕΚ επικράτησε με σκορ 48-73.

Τραυματίας αποχώρησε στο β΄ δεκάλεπτο ο καλαθοσφαιριστής της ΓΕΚ, Βαγγέλης Καϊτσιώτης.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο καλαθοσφαιριστής της ΓΕΚ, Δημήτρης Τσουκιάς, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, ενώ 11 σημείωσε ο Στάθης Περούλης και 10 ο Λέισος. Για τον ΑΣ Ιωάννη Καποδίστρια πρώτος σκόρερ ήταν ο Νίκος Μπουκοτέλης με 8 πόντους.

Δεκάλεπτα: Α) 16-20, Β) 30-48 Γ) 39-58, Δ) 48-73

ΑΣ Ιωάννης Καποδίστριας (Σαγιάς Κ.) Μπουκοτέλης 8, Πουλής 5 (1), Παππάς 5, Καρατζήμος 2, Κουτσιώρης 2, Σκουροδήμος 7 (1), Ντελής 6 (2), Σαγιάς 4, Δούκας, Βλαχόπουλος 3, Παγιατάκης 6, Τζαναβάρης

ΓΕΚ (Δεσύλλας Σ. - Μακρής Κ.) Λέισος 10 (2), Καϊσάκης, Αγιοβλασίτης 3 (1), Ζέρβας 4, Καϊτσιώτης 4, Τσουκιάς 28 (1), Περούλης 11 (3), Πάλλης 7, Βαλσάμης, Μπιζιάνης 6, Πανάρετος